Wyspa tolerancji - przedstawienie w gr. VI

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI – 16.11.2016
„Wyspa tolerancji” Emilia Wazner
Kiedyś popłynę w rejs daleki, by poznać egzotyczne kraje,
podziwiać lasy, góry, rzeki i rajskie ptaki, jakby z bajek.
Wokół równika świat opłynę i z Antarktydy po Arktykę,
aby odnaleźć cud - krainę, gdzie nikt nie sięga po krytykę.
Nikt nie zna kłótni, fochów, dąsów i zgodnie obok siebie żyją
w wesołym gwarze zabaw, pląsów ci, co są chudzi, ci, co tyją.
Nikt rudych włosów nie wyśmiewa, piegi też nie przeszkadzają.
Dla wszystkich tutaj rosną drzewa, dla wszystkich strumyk szemrze w gaju.
Przezwiska nie są tutaj znane, ni zazdrość, ani też nienawiść.
Każdy szanuje twoje zdanie i z kim chcesz, to się możesz się bawić.
Jeśli odkryję takie miejsce- być może w czasie tych wakacji-
zaraz na mapie je umieszczę i nazwę WYSPĄ TOLERANCJI.

Dzień Tolerancji został zaproponowany przez ONZ jako święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie.
W dniu dzisiejszym, z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji, dzieci z grupy VI obejrzały przedstawienie przygotowane przez uczniów młodszych klas Szkoły Podstawowej nr 7 „Brzydkie Kaczątko”, które miało na celu uświadomienie dzieciom, że tak naprawdę każdy z nas jest inny i należy to szanować. Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu różnorodności kulturowej.
Dzień Tolerancji powinien być okazją do refleksji nad naszymi postawami wobec „innych". Szczególnie ważne wydają się wszystkie działania podejmowane przez dzieci i kierowane do dzieci. Wpływanie na kształtowanie właściwych postaw, sprzyjających harmonijnemu rozwojowi społeczeństwa, jest zadaniem, które powinny stawiać przed sobą nauczyciele i rodzice.
Marzena Wacowska