Obchody Bożego Narodzenia w grupie VI

Poszanowania polskich tradycji obchodzenia Bożego Narodzenia uczą się najstarsze dzieci z naszego Przedszkola. Bliżej poznają symbolikę świąt: ubieranie choinki, składanie życzeń, spożywanie wieczerzy wigilijnej, wspólne kolędowanie.
Za nami Święta Bożego Narodzenia - czas radosny, pełen miłości i ciepła rodzinnego. Boże Narodzenie zajmuje w polskiej tradycji miejsce szczególne. Dla wielu ludzi jest to święto nie tylko najważniejsze, ale i najpiękniejsze. Szczególną radość w tym okresie przeżywają najmłodsi.
Dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo chłonne i przyjmują do serduszek wszystko to, co dorośli chcą im ofiarować. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby od najmłodszych lat uczyć je poszanowania tradycji.
W naszym Przedszkolu staramy się przybliżać im zwyczaje związane ze świętami. Dzieci bliżej poznają symbolikę świąt: ubieranie choinki, składanie życzeń świątecznych, spożywanie wieczerzy wigilijnej czy wspólne kolędowanie.
Już na początku grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj wręczając wszystkim prezenty. W oczekiwaniu na święta nasze przedszkolaki brały również udział w spotkaniach na terenie miasta i szkoły oraz wielu konkursach plastycznych. Podczas „Lubińskiego Betlejem” organizowanego przez Dom Seniora dzieci śpiewały i tańczyły do świątecznych utworów „Rozśpiewały się obłoki” oaz „Jingle Bells”. Dzieci uczestniczyły również w konkursie plastycznym, na „Ekologiczną kartkę świąteczną”.
Tradycją naszego przedszkola są także spotkania bożonarodzeniowe, które wprowadzają wyjątkowy nastrój oraz dają dzieciom możliwość poznania tradycji tych świąt. Te spotkania wzmacniają więzi rodzinne. Dzieciom i nauczycielom dają satysfakcję z możliwości sprawiania innym radości i przyjemności. W zorganizowaniu spotkań jasełkowych mają swój udział rodzice poprzez przygotowywanie dzieciom przepięknych stroi oraz odgrywaniu ról. Przedszkolaki natomiast z wielkim zapałem uczą się swoich ról oraz kolęd, które prezentują swoim rodzicom.
Przedszkolaki z naszej grupy miały również możliwość wzięcia udziału w przepięknym i nastrojowym bożonarodzeniowym koncercie zorganizowanym przez uczniów Zespołu Szkół Sportowych i ich nauczycieli.
Wspólne przeżywanie magii Świąt sprawiły wszystkim wiele radości.
Marzena Wacowska